Junijska rezidentka v Sovretovem kabinetu – Zuzana Finger

Zuzana Finger foto zasebni arhiv
                                     Foto: zasebni arhiv

 

Junijska rezidentka v Sovretovem kabinetu – Zuzana Finger

 

Dr. Zuzana Finger, junijska rezidentka Sovretovega kabineta na Dolu pri Hrastniku, se je rodila na Slovaškem, živi pa v Nemčiji. V nemški jezik prevaja iz albanskega, češkega, slovenskega, srbskega, slovaškega in madžarskega jezika. Na Svobodni univerzi v Berlinu je doštudirala slavistiko in balkanistiko ter leta 1996 doktorirala z disertacijo iz slovaško-madžarske dvojezičnosti. Od leta 2020 je članica Zveznega združenja tolmačev in prevajalcev (BDÜ) in od leta 2022 članica Združenja nemško govorečih prevajalcev književnih in znanstvenih del (VdÜ). Poleg prevajanja in tolmačenja poučuje književno prevajanje na Univerzi v Jeni. Večino literarnih del je prevedla iz albanščine in bila leta 2018 nominirana za nemško gledališko nagrado za prevod igre za otroke Mlini na veter albanskega dramatika Jetona Neziraja. V zadnjih letih se posveča tudi prevajanju iz slovenščine. Poleg pesmi Denisa Škofiča je prevedla roman Pontonski most (Ponton-Brücke) Suzane Tratnik, ki je izšel leta 2023 pri založbi Konkursbuch Verlag, trenutno pa se posveča prevajanju avtoričine kratkoprozne zbirke Škarje. Zuzana Finger je prejemnica več prevajalskih štipendij ter se redno udeležuje prevajalskih seminarjev, delavnic in rezidenc. Bivanje v Sloveniji bo izkoristila za srečanje s Suzano Tratnik in za udeležbo na 14. mednarodnem prevajalskem seminarju slovenske književnosti, ki ga organizira DSKP.

 

Zuzana Finger Foto Nina Medved
                                                                         Foto: Nina Medved

 

Prevajalska rezidenca Sovretov kabinet je del programa mednarodnega sodelovanja, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije. Soustanoviteljica Sovretovega kabineta je Občina Hrastnik.

Logo JAK in Obcina Hrastnik