Lavrinova diploma 2020 Simoni Škrabec

 

Društvo slovenskih književnih prevajalcev LAVRINOVO DIPLOMO ZA LETO 2020, priznanje za pomemben prispevek na področju posredovanja slovenske književnosti v druge jezikovne kulture, podeljuje prevajalki in kulturni posrednici

SIMONI ŠKRABEC

Lavrinova diploma je bila ustanovljena leta 2003 in se imenuje po Janku Lavrinu, uglednem slovenskem prevajalcu, literarnem zgodovinarju, esejistu, pisatelju in zaslužnem profesorju Univerze v Nottinghamu. Lavrinovo diplomo DSKP podeljuje za kakovosten opus prevodov slovenskega leposlovja, humanistike in družboslovja v tuje jezike ali za pomemben prispevek k uveljavitvi slovenske književnosti v tujini. Seznam dosedanjih prejemnikov in prejemnic Lavrinove diplome najdete tukaj.

Iz utemeljitve upravnega odbora Društva slovenskih književnih prevajalcev:
»Simona Škrabec že skoraj trideset let gradi mostove med Slovenijo in Katalonijo, Španijo in Srednjo Evropo, Balkanom in Iberskim polotokom. Ravno zaradi njenih prevodov je bil v Kataloniji Boris Pahor označen za velikana evropske književnosti (Ara), Drago Jančar za zanimivega avtorja z drugačnim pogledom (Avui), Vojnović pa za spretnega pripovednika z briljantnim besedilom (La Nueva España). V tem času je postala referenčno ime za vsakogar, ki se zanima za slovensko in druge literature balkanskega polotoka, pa tudi za medkulturne stike, recepcijo, primerjalne ter prevodne študije. Njeno delo kot celota, še posebej pa prevajanje, je za slovensko kulturo izrednega pomena, ker na tem področju vseskozi orje ledino, s svojim angažmajem, znanjem in jezikovnim mojstrstvom pa slovensko literaturo trajno umešča med katalonsko in špansko govorečo publiko.«

Utemeljitev Lavrinove diplome 2020.

Lavrinovo diplomo v okviru programa literarnih prireditev sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.

JAK LOGOTIP