Društvo slovenskih pisateljev odpira Josipinino knjigarno
Torek, 10. 12. 2024, ob 19.00, Tomšičeva 12
Prijazno vabljeni na svečano odprtje Josipinine knjigarne Društva slovenskih pisateljev, poimenovane po pisateljici, pesnici in skladateljici Josipini Urbančič Turnograjski. V knjigarni bodo naprodaj publikacije hišnih društev – DSKP, DSP in Slovenskega centra PEN, v njej pa bodo gostovale tudi založbe, ki nimajo svoje knjigarne v Ljubljani. Kot prvi bosta svoje izdaje in delo predstavili zamejski založbi Mladika in Založništvo tržaškega tiska. Knjigarno bodo slavnostno odprli predsednik DSP Dušan Merc, Marij Čuk in predstavnika obeh založb. Sledil bo literarni večer članic in članov DSP z druženjem.
***
Predavanje dr. Saša Dolenca: Priložnosti in pasti umetne inteligence
Torek, 10. 12. 2024, ob 18.00, dvorana Slovenske matice (Kongresni trg 8/I) v Ljubljani
Naravoslovno-tehniški odsek Slovenske matice vabi na predavanje Priložnosti in pasti umetne inteligence dr. Saša Dolenca, urednika Kvarkadabre – časopisa za tolmačenje znanosti –, avtorja več knjig in znanstvenih člankov, člana Svetovne komisije za etiko znanosti in tehnologije pri Unescu ter prejemnika naslova »komunikator znanosti leta 2019«. V predavanju bo dr. Dolenc pojasnil, zakaj prav zdaj doživljamo izjemen napredek na področju umetne inteligence, kako delujejo sistemi, kot je ChatGPT, ter kakšni so dobri in slabi načini njihove uporabe. Poseben poudarek bo na praktičnih primerih uporabe jezikovne umetne inteligence v vsakdanjem življenju. Cilj predavanja je osvetliti, kako lahko nove tehnologije smiselno vključimo v delo in življenje, ob tem pa se zavedamo njihovih omejitev in odgovornosti.
***
Pogovor s Tanjo Tuma
Četrtek, 12. 12. 2024, ob 19.00, Ziherlova 38 (vhod iz Jeranove ulice) v Ljubljani
Vabljeni na srečanje in pogovor s Tanjo Tuma, predsednico Slovenskega centra PEN, založnico, urednico, pisateljico, diplomirano anglistko in francistko. Velik del svojega poklicnega dela je opravila v ‘trdnjavah’, ki jih pogosto naseljujejo moški. Tako dodobra pozna teme, ki se jih loteva, ko raziskuje položaj žensk v družbi. Druga pomembna tema, s katero se ubada, so zgodovinske razmere in travme, ki zarežejo v življenja posameznikov in družbe. Z gostjo se bo pogovarjala psihiatrinja in pesnica Breda Sobočan.
***
Javni razpis – štipendije za specializirane poklice v kulturi za podiplomski študij v tujini
Rok za prijavo: do vključno 30. decembra 2024 do 23.59
Ministrstvo za kulturo je na svoji spletni strani objavilo Javni razpis za štipendije za specializirane poklice v kulturi 2024/2025 za podiplomski študij v tujini.
Predmet javnega razpisa je financiranje štipendij za podiplomski študij v tujini za specializirane poklice v kulturi z začetkom financiranja v študijskem letu 2024/2025.
Štipendija za študij je namenjena izključno za javnoveljavni podiplomski študij (magistrski študijski programi, enoviti magistrski študijski programi in doktorski študijski programi oziroma primerljivi študiji) na tujih izobraževalnih ustanovah, ki ga prijavitelj zaključi s pridobitvijo javnoveljavne listine, diplome.
Štipendije za študij se podeljujejo za specializirane poklice v kulturi, za katere ministrstvo izvaja postopke ali vodi razvide, s področij glasbene, intermedijske, uprizoritvene in vizualne umetnosti, arhitekture, oblikovanja, filma, kulturne dediščine, knjige, knjižničarstva, kulturnega managementa in novinarstva.
***
Mednarodna konferenca Interpreting Europe
Mednarodno konferenco Interpreting Europe, ki bo potekala 6. in 7. februarja v Bruslju organizira Generalni direktorat Evropske unije za tolmačenje. Glavna tema dogodka bo uporaba umetne inteligence pri tolmačenju. Konferenca bo potekala v več jezikih s simultanim tolmačenjem iz angleščine, francoščine, nemščine, italijanščine in španščine v angleščino, francoščino in nemščino.
Na konferenco se lahko prijavite tukaj.
Osnutek programa je objavljen tukaj.
***
Vlada potrdila predlog sprememb ZUJIK-a
Vlada je sprejela predlog Zakona o dopolnitvi Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (ZUJIK-H), ki bo kolektivno uredil izhodiščne urne postavke dela samozaposlenih v kulturi, kadar ti sodelujejo z javnimi zavodi in agencijami v kulturi. Samozaposleni v kulturi bodo tako za enako delo plačani primerljivo kot tisti, ki so zaposleni v javnih zavodih.
Društvo Asociacija ob tem opozarja, da je »predlog drugačen od prvotnega predloga zakona, ki je predvideval kolektivno pogodbo. Po predlogu, ki ga bo zdaj obravnaval Državni zbor, se predvideva sprejetje Uredbe, ki bo natančno določila v zakonu že predvideno izenačenje med rednimi zaposlenimi in samozaposlenimi v JZ.«
Predlog Zakona o dopolnitvi ZUJIK-a najdete tukaj. Spremembe, ki jih omenja Asociacija, so na str. 16.