Branje za mir: branje pesnitve Gluha republika Ilye Kaminskega

PEN DSKP DSP
Logo AGRFT

 

Slovenski center PEN, Društvo slovenskih književnih prevajalcev in Društvo slovenskih pisateljev v sodelovanju z Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo vabijo na Branje za mir: branje pesnitve Gluha republika Ilye Kaminskega, ki bo potekalo ob obletnici ruskega napada na Ukrajino, v petek, 24. 2. 2023, s pričetkom ob 18. uri v dvorani DSP na Tomšičevi 12 v Ljubljani.

Pesniška zbirka/pesnitev Gluha republika niza prizore iz zasedenega mesta Vasenke, potem ko vojaški častnik pred očmi vseh ustreli gluhega otroka. Meščani so odtlej gluhi in nemi za vsak stik z vojaki, obenem se med njimi krepi podtalni odpor. Pesmi izpišejo prizore krutosti, stkejo ljubezensko zgodbo in kličejo po miru in človečnosti. Kajti gluhost in molk, nam vrže v obraz Kaminsky, nista le gverilska strategija, ampak zločina nad sočlovekom.

Ilya Kaminsky (1977), ukrajinsko-ameriški pesnik judovskega rodu, je v rojstni Odesi živel do leta 1993, ko se je družina preselila v ZDA, in piše v angleščini.

Prevod in izbor: Zdravko Duša
Berejo: Mojka Končar, Staša Popović, Jan Slapar in Filip Štepec (študentke in študenti AGRFT)

 

 

Dogodek je podprla Javna agencija za knjigo RS.

 

02 jak height