Nagrada Radojke Vrančič 2021 Tomažu Potočniku

logo DSKP SEDINSKI

NAGRADO RADOJKE VRANČIČ 2021

za posebno uspele prevode leposlovnih, humanističnih in družboslovnih besedil iz tujih jezikov v slovenščino prevajalcem, starim do 35 let, prejme

TOMAŽ POTOČNIK

za prevod dela iz latinskega jezika
Francesco Petrarca: Moja skrivnost (Slovenska matica, 2020).

Strokovna komisija za nagrade in priznanja pri Društvu slovenskih književnih prevajalcev, ki jo sestavljajo Vasja Bratina, Saša Jerele, Suzana Koncut, Maja Šučur in dr. Štefan Vevar (predsednik), je v utemeljitvi zapisala: »Petrarcovo introspektivno delo, napisano v klasični latinščini, je prevodno zahtevno, saj od prevajalca ne terja le odličnega poznavanja avtorja in njegovega časa, temveč zaradi njegove vloge utemeljitelja humanizma tudi dobro poznavanje rimske antične književnosti in njenih avtorjev. Poleg tega je napisano v obliki dvogovora med dvema avtorjevima alter egoma, kar mu daje posebno, ne-esejistično, dramskemu besedilu podobno dinamiko, katere ritem se spreminja v skladu z naravo njune interakcije […]. Prevajalcu je vse navedene elemente uspelo zgledno prenesti v slovenščino, ne da bi pri tem žrtvoval vsebinsko zvestobo izvirniku.«

Utemeljitev nagrade najdete tukaj.

Nagrajenec se bo predstavil v radijski oddaji
Literarna matineja,

ki bo predvajana

v sredo, 24. novembra 2021, ob 11.05
na 3. programu Radia Slovenija – programu Ars.

 

Pogovor z nagrajencem bo vodila radijska novinarka in literarna kritičarka TINA KOZIN. Lepo vabljeni k poslušanju in spremljanju sejemskega dogajanja!

 

Nagrado Radojke Vrančič v okviru programa literarnih prireditev sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije. V sodelovanju s 37. slovenskim e-knjižnim sejmom in 3. programom Radia Slovenija – programom Ars.

 

JAK LOGOTIP       logo200 Ars

SKS2021 FB pagebanner v5