POSREDUJEMO OBVESTILA: podelitev Nodiereve nagrade in druga obvestila

Podelitev Nodiereve nagrade za leto 2023
Sobota, 8. 6. 2024, ob 18.00, vrt Lili Novy DSP (Tomšičeva 12, Ljubljana)

Vabljeni na podelitev Nodiereve nagrade za leto 2023, ki jo Francoski inštitut v Sloveniji v sodelovanju s francoskim društvom za promocijo literarnega prevoda – ATLAS podeljuje za najboljši literarni prevod iz francoskega v slovenski jezik. Dogodek bo potekal pod okriljem Slovenskih dnevov knjige, slovesnosti pa bo sledil pogovor dr. Primoža Viteza z nagrajencem_ko.

Za letošnjo nagrado je žirija v sestavi Tanja Lesničar Pučko, dr. Florence Gacoin-Marks in Nina Gostiša izbrala dvanajst leposlovnih del, ki so izšla leta 2023:

📚 Dnevnik sobarice Octava Mirbeauja v prevodu Jaroslava Skrušnýja (Cankarjeva založba),
📚  Dogodek in druga besedila Annie Ernaux v prevodu Suzane Koncut (Mladinska knjiga),
📚 Eseji I-III Michela de Montaigna v prevodu Branka Madžareviča (Beletrina),
📚  Knjiga odhodov Veliborja Čolića v prevodu Ane Barič Moder (Goga),
📚  Salambô Gustava Flauberta v prevodu Saše Jerele (Beletrina),
📚  Seyvoz Maylis de Kerangal in Joy Sorman v prevodu Maje Kraigher (Modrijan),
📚 Srce Himalaje Maud Ankaoua v prevodu Esther Daniele Kogoj (Hiša knjig),
📚 Strta ženska Simone de Beauvoir v prevodu Ivanke Sket (Hiša poezije),
📚 Tisto neustavljivo Metke Zupančič v prevodu Žive Čebulj (Hiša poezije),
📚 Ura zanosa Muriel Barbery v prevodu Špele Tomec (Mladinska knjiga),
📚 Uroki in druge zgodbe iz somraka Michela De Ghelderoda v prevodu Ane Geršak in Urše Jernejc (LUD Literatura),
📚 Vernon Subutex 2 Virginie Despentes v prevodu Jedrt Maležič (Cankarjeva založba).

***

Trubarjev dan: Dom v jeziku 2024
Sobota, 8. 6. 2024, ob 18.00, Trubarjeva domačija (Rašica pri Velikih Laščah)

Ob prazničnem dnevu Primoža Trubarja vabljeni na tradicionalni literarni večer Društva slovenskih pisateljev, na katerem se bodo z odlomki iz svojih del oz. prevodov predstavili prejemniki in prejemnice literarnih nagrad leta 2023, med njimi naš Sovretov nagrajenec Jernej Županič in članica DSKP, Miriam Drev, prejemnica Veronikine nagrade za svojo pesniško zbirko Zdravljenje prednikov (Hiša poezije). Poleg omenjenih nastopajo tudi: Ajda Bračič (nagrada Maruše Krese in kritiško sito), Blaž Božič (Jenkova nagrada), Andrej Predin (desetnica) in Ksenija Šešerko (Mentorjev feferon).

Prireditev bo neposredno prenašal 3. program RADIA SLOVENIJA – Program Ars.

***

Galjoti in zvezde: popotovanje po vesolju Gregorja Strniše
Nedelja, 9. 6. 2024, ob 15.00, vrt Lili Novy DSP (Tomšičeva 12, Ljubljana)

V zbirki Litterae Slovenicae Društva slovenskih pisateljev je pred kratkim izšel angleški prevod zbirke Vesolje Gregorja Strniše. Pesmi je prevedla priznana prevajalka in prejemnica več nagrad Nada Grošelj, spremni esej pa Jason Blake. Knjigi je priložena tudi zgoščenka z nekaj uglasbljenimi prevodi v izvedbi Mateja Krajnca, ki je knjigo tudi uredil. Vabljeni torej na Slovenske dneve knjige na predstavitev knjige z Nado Grošelj in Matejem Krajncem.

Pesmim, ki jih je uglasbil Matej Krajnc, lahko prisluhnete tukaj.

 ***

Subvencija za prevode iz španskega jezika
Rok za prijavo: 14. 6. 2024

Špansko Ministrstvo za kulturo je na svoji spletni strani objavilo razpis za subvencijo prevodov španskega leposlovja (klasičnega in sodobnega) ter znanstvenih del v tuje jezike.

Razpisni pogoji so objavljeni tukaj.
Odgovori na pogosta vprašanja pa tukaj (v ang., na zgornji povezavi so odgovori dostopni tudi v več drugih jezikih).

***

Brezplačno pravno svetovanje za samozaposlene v kulturi

Novičnik za samozaposlene v kulturi, ki deluje v okviru KUD Trivia, nudi samozaposlenim kulturnim ustvarjalcem brezplačno pravno svetovanje v situacijah, ko potrebujejo pomoč. V sodelovanju z odvetnico Uršo Chitrakar nudijo prve posvete na področju avtorske pravice in intelektualne lastnine. Prvi posvet je ocenjen na pol ure strokovne podpore in obsega proučitev zadeve in osnovne informacije o problemu oziroma predstavitev pravnih možnosti, ki jih omogočata zakonodaja in sodna praksa. V sodelovanju z odvetnico Sandro Cico pa nudijo osebne nasvete na področju socialnih in delavskih pravic ter drugih osebnih situacij, v katerih potrebujejo pravno menje.

Še naprej tudi ažurno odgovarjajo na vprašanja glede statusa, kariere, administracije, prispevkov in računovodstva v sodelovanju z računovodjo Barbaro Čuk Krevh.

Do brezplačnih osebnih nasvetov in posvetov so upravičeni naročniki mesečne e-publikacije Novičnik za samozaposlene v kulturi. Letna naročnina znaša 25 evrov.

***

Dopustovanje na Bledu v počitniški hišici DSP

Društvo slovenskih pisateljev vabi članice in člane DSKP in SC PEN, da preživijo svoje poletne počitnice v počitniški hišici DSP na Bledu (Kidričeva c. 12A). Hiška se nahaja ob jezeru in ima dve spalnici (v vsaki je pograd z manjšo dvojno posteljo spodaj in enojno posteljo zgoraj), dnevni prostor, opremljeno kuhinjo in kopalnico. Internetna povezava je zagotovljena.

Cena najema:
za članice in člane: 80 evrov na dan (+ 1 eur turistična taksa/dan),
za nečlanice in nečlane: 100 evrov na dan (+ 1 eur turistična taksa/dan).

Ob rezervaciji je potrebno nakazilo predujma v višini 100 evrov.
Odpovedni rok je 1 teden pred letovanjem, v nasprotnem primeru se zaračuna 50 odstotkov od celotne cene najema.

Rezervacije so mogoče v času uradnih ur med 10. in 13. uro na telefonski številki 01 25 14 144 ali na e-naslovu dsp@drustvo-dsp.si.