POSREDUJEMO OBVESTILA: Breda Biščak in Jedrt Maležič v reviji Bukla, raziskava o rabi UI

Pobliski v prevode: Jedrt Maležič: »Brez branja ni ne prevajanja in ne pisanja«

V zadnji številki revije Bukla je v rubriki Pobliski v prevode, ki jo snuje naše društvo, objavljen prispevek »Brez branja ni ne prevajanja in ne pisanja« prevajalke iz francoščine in angleščine, avtorice več zbirk kratke proze in romanov ter ne nazadnje naše članice Jedrt Maležič. V njem razmišlja o podobnostih in razlikah v procesih prevajanja in pisateljevanja ter med drugim zapiše: »Četudi sta prevajanje in pisanje na videz podobna procesa, v ­praksi ugotavljam, da se tako um kot telo pri vsakem obnašata povsem drugače.«

Prispevek je objavljen tukaj.

***

Intervju z Bredo Biščak: »Tako krasni romani in tako zapletena slika o avtorju.«

Prav tako v zadnji številke revije Bukla je objavljen intervju s prevajalko in tolmačko, prejemnico Sovretove nagrade in tudi našo članico Bredo Biščak, ki je v zadnjih letih prevedla vsa pomembnejša dela ameriškega pisatelja Johna Williamsa, romane Stoner, Avgust in Klavčev Prehod. Ob nedavnem izidu Williamsove biografije z naslovom Mož, ki je napisal popoln roman Charlesa J. Shieldsa, ki jo je prav tako prevedla Breda Biščak, se je z njo pogovarjal odgovorni urednik revije Bukla, dr. Samo Rugelj.

Intervju je objavljen tukaj.

***

Raziskava britanskega sindikata avtorjev, ilustratorjev in prevajalcev o rabi in vplivu UI

Britanski sindikat avtorjev, ilustratorjev in književnih prevajalcev, The Society of Authors, je januarja 2024 med svojimi člani opravil raziskavo o izkušnjah in rabi umetne inteligence ter njenem vplivu na delo ustvarjalcev. Izsledki raziskave kažejo, da je vpliv novih tehnologij na ustvarjalno delo vse večji, pri čemer naj bi v prihodnje kar tretjina prevajalcev in četrtina ilustratorjev ostala brez dela. Potreba po pravni ureditvi tega področja, ki bo skladna z zakonodajo o avtorskih pravicah, je zato nujna.

Več o raziskavi si lahko preberete tukaj.

***

OPOMNIK: Javni razpis za dodelitev delovnih štipendij, namenjenih za kulturo

Rok za prijavo: do vključno 30. 4. 2024

Na spletni strani Ministrstva za kulturo RS je objavljen Javni razpis za dodelitev delovnih štipendij (oznaka: JR-DŠ-UM-2024), ki jih bo v letu 2024 sofinancirala Republika Slovenija iz proračuna, namenjenega za kulturo. Predmet razpisa je sofinanciranje delovnih štipendij, ki jih bodo prejele fizične osebe s statusom samozaposlenega v kulturi, vpisane v razvid samozaposlenih v kulturi pri Ministrstvu za kulturo, ki opravljajo poklic s področja knjige, glasbenih, uprizoritvenih, intermedijskih in vizualnih umetnosti, filma in avdiovizualne kulture.

Razpisna dokumentacija je dostopna tukaj.

Rok za prijavo: do vključno 30. aprila 2024.

Danes, 23. aprila, praznujemo svetovni dan knjige in avtorskih pravic, zato je današnji dan lepa priložnost, da sebi in drugim podarite knjige!

Foto: Michaela Kranich – Pixabay